Лорер: Решени сме да има рамка за “Магнитски”, но “изтеклият” вариант не е на коалицията

Нито прокуратурата, нито КПКОНПИ вършат своята работа, ако беше обратно, нямаше да имаме санкционирани лица по “Магнитски”. Това заяви в предаването “Неделя 150” министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.

Решени сме да създадем институционалната рамка, когато има санкции, каквито бяха по закона “Магнитски”, България да предприеме законови мерки, с които да намали удара от тях върху нашите институции, обясни Даниел Лорер. Дали ще има такъв закон, ще реши Народното събрание. Министерството на правосъдието работи по темата и в някакъв момент ще изготвят предложение, което всички ще обсъдим, уточни той.

Причината, според министъра, в този момент да бъде пусната “някаква заготовка” на проектозакон по подобие на американския закон “Магнитски”, която е един от много варианти, е опит да се отклони общественият дебат от важното. Очевидно е, че няма да предложим закон, който противоречи на европейските правни рамки, увери Лорер. Според него не липсват заинтересовани лица, които да саботират правителството да осветли корупцията. Министърът не вярва разпространеният преди дни текст на проектозакон да е от някого от управляващата коалиция.

Във връзка с одобрения от правителството национален план за въвеждане на еврото у нас, Лорер обясни, че той е технически. Бъдещето на България в еврозоната е една от най-съществените стъпки за развитието на страната, затова залегна и в коалиционното споразумение, подчерта министърът. По думите му техническият план за въвеждане на еврото няма нужда да бъде обсъждан в парламента.

Зарадвах се на новината, че България ще получи отсрочка за ембаргото над руския петрол, това показва, че нашите нужди са отчетени от Европейската комисия (ЕК), коментира за БНР министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.

По-рано днес български медии съобщиха, позовавайки се на информация на Bloomberg, че страната ни ще получи отсрочка за ембаргото над руския петрол до юни или декември 2024 г. Bloomberg се позовава на преработения проект за санкциите. Според текста, в който се цитират запознати, Европейската комисия е изпратила в събота на правителствата преработено предложение, което изключва от санкциите доставките на петрол по нефтопровода “Дружба” – основният източник на внос на суров петрол в Унгария.

Vinkmag ad

Pz-topnews.bg

Прочети предишна

Украински бежанци от Варна масово отказаха да бъдат извозени към вътрешността на страната

Прочети следваща

КЕВР ще пуска скъпи и евтини тарифи за ток, вода и парно според консумацията

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *